Esimesed ristkihtpuidust (CLT-st) kortermajad Eestis

Esimesed CLT Kortermajad Eestis

 

Tänaseks oleme jõudnud selle tõehetkeni, kus kerkivad Eesti esimesed CLT kortermajad Põlvasse.

Oleme leidnud arendaja R.K.P. Invest OÜ, kellel on tahet, usku ja julgust koostöös Arcwood’iga olla teerajajaks ja esimene projekt realiseerida. Lisainfot kortermaja kohta leiab siit: https://aasakodud.ee.
Peatöövõtjaks on valitud Tartu ehitusettevõte Dorpat Ehitus OÜ.

Esimese etapina ehitatakse 4-korruseline 14 korteriga korrusmaja ja teise etapina kolmekorruseline maja, kus on 10 korterit.
Kortermaja konstruktiivne lahendus on välja töötatud ARCWOOD’i inseneri Indrek Mäe poolt.

Maksimaalselt on ära kasutatud konstruktiivsete elementidena CLT-d (ristkiht liimpuit paneele). Kandvad välisseinad on 120 mm, 5-kihilised paneelid ning korrustevahelised vahelaepaneelid on 160 mm.

Samuti on CLT-st lahendatud trepikodades mademed ja trepimarsid. Korteritevahelised kandvad seinad ning kortereid ja trepikoda eraldavad seinad on topelt CLT-st, mille vahel on helitakistav isolatsioonivill. Kuna korrusmajade puhul on eriti oluline tähelepanu heli- ja sammumüralevikul, siis sammumüra elimineerimiseks on kasutatud põranda ja seinte omavahelistes ühendustes spetsiaalseid elastseid sammumüra linte ning põrandakihtides on kasutatud vajalikku süsteemlahendust, et oleks tagatud vastavus normikohastele sammumüra nõuetele.

Läbi on mõeldud ja olemas on lahendused puitehitiste niiskusturvalisuse tagamiseks.
Kapillaarniiskuse tõkestamiseks töödeldakse tehases CLT paneelide alumised servad spetsiaalse niiskust takistava mastiksiga. Tooted pakendatakse termokilesse ja tarnitakse objektile õiges järjekorras tulenevalt väljatöötatud montaažiplaanile.

Kortermaja valmimisaeg on käesoleva aasta detsembris.

 

Video, kuidas nägi välja esimese korruse montaaž: