Jätkusuutlikkus

Materjali jätkusuutlikkuse seisukohast on puiduga raske võistelda. Puitmaterjalidel on võime siduda süsinikku kümneteks või sadadeks aastateks, see on taastuv ressurss ning sellest valmistatud hoonetes on tervislik ja suurepärane sisekliima.

Tänapäevane inseneri- ja materjaliteadus võimaldab puitu ehituses eriti keskkonnasäästlikul viisil kasutada.

ARCWOOD – jätkusuutlikud ja innovatiivsed lahendused

ARCWOOD on pühendunud jätkusuutlikule ettevõtlusele. Panustame pidevalt uutesse tehnoloogiatesse, et rakendada jätkusuutlikkust nii oma hoonete rajamisel kui ka tootmisprotsessides tervikuna.

Jälgime oma tegevuse mõju keskkonnale ning oleme koostanud keskkonnadeklaratsioonid (EPD) oma peamistele puittoodetele, millele on omistatud vastavad sertifikaadid.

Puit - tulevikku suunatud ehitusmaterjal

Puit on looduslik ja taastuv materjal, mille ökoloogilised eelised ja materjaliomadused teevad sellest ideaalse valiku jätkusuutliku ehituse jaoks. ARCWOOD keskendub just selliste tulevikumaterjalide tootmisele, mis aitavad kaasa keskkonnasõbraliku ehituse ja jätkusuutlikkuse edendamisele.

Puidu keskkonnaalased eelised ehituses

Puitmaterjali tootmine vajab võrreldes teiste ehitusmaterjalidega kõige vähem energiat ning puitkonstruktsioonide kasutamisel on ehitise CO2-jalajälg väiksem kui näiteks terase ja betooni puhul. Puidu kasutamisel on võimalik vältida suure koguse fossiilsete kütuste tarbimist ja vähendada materjalide asendusefekti kaudu süsiniku emissiooni.

Puithooned on võimalik demonteerida ja taaskasutada ning muuta need energiaks, vabastades ainult puu kasvu ajal talletatud süsiniku. Puidust hoonete lammutamisel jäätmeid praktiliselt ei tekigi.

Puit on taastuv loodusressurss.

Puittoodete valmistamine nõuab suhteliselt vähe energiat ja koormab keskkonda vähem kui teiste materjalide tootmine. Lisaks tarbivad puithooned ka vähem energiat kui muudest materjalidest valmistatud hooned. Seda alates komponentide tootmisest kuni transportimise ja paigalduseni.

Võrreldes teiste ehitusmaterjalidega on puit äärmiselt kerge, kuid samas suure kandevõimega. See tähendab, et transpordi- ja heitmekulud on väikesed.

Puidul on võrreldes teiste levinud ehitusmaterjalidega paremad soojusisolatsiooniomadused, mis muudab puidu kõige energiatõhusamaks valikuks.

Puidu tehnilised eelised ehitusmaterjalina

Puitkonstruktsioonid saab ette valmistada tehases ning paigaldada ehitusplatsil kiiresti ja täpselt. See lühendab ehitusprotsessi ja vähendab kulusid ning võimaldab ehitada hooneid isegi rasketes ilmastikutingimustes.

Puit on looduslik materjal, mis mõjub positiivselt inimese tervisele ja heaolule. Puit võib niiskust imada ja eraldada, luues seeläbi meeldiva, hubase ja tervisliku sisekliima. Puit on ka allergiavaba.

Puit on ilus ja looduslik materjal, mis sobib paljude arhitektuuristiilidega ning annab hoonele soojuse ja isikupära.

Puit on väga energiatõhus kogu hoone elutsükli jooksul. Puitkonstruktsioonidest seinad on võimalik teha suhteliselt õhukesed, mistõttu annab puidu kasutamine ligikaudu 10 protsenti rohkem netopinda.

On tõestatud, et liimpuitkonstruktsioonide põlemiskiirus on 0,6-0,7 mm/min ning põlemise korral moodustub massiivpuidu pinnale kaitsev söekiht, mis toimib isolatsioonina, aeglustades oluliselt edasist põlemist. Seetõttu säilitab puitkonstruktsioon oluliselt kauem oma kandevõime võrreldes metallkonstruktsioonidega.

Puidu tugevuse ja kaalu suhe on väga hea. Samuti on see on piisavalt paindlik, et seda saaks kasutada mitmesugustes ehituskonstruktsioonides. See pakub arhitektidele suurepäraseid võimalusi oma silmapaistvate ideede realiseerimiseks kaasaegse arhitektuuri kujundamisel.

Jätkusuutlikul puitmaterjalil valminud objektid