ERILINE – Riia tsirkuse kuppel CLT-st – ARCWOOD’i käekiri ja täpsus

Uus kuppel koosneb 64 CLT-paneelist, mis on paigutatud kahele tasandile, nii alumisele kui ka ülemisele 32 tasemele. Iga alumine paneel kaalub umbes 1,7 tonni ja teine tase kaalub umbes ühe tonni. CLT on tööstuslikult toodetud täispuitpaneelid, mis koosnevad mitmese kihis tasapinnaliselt üksteise suhtes risti liimitud plankudest. Tsirkusekupli paneelid koosnevad seitsmest kihist laudadest. CLT-paneelidel on kõrge konstruktsioonitugevus ja stabiilsus, mida kinnitab ka tsirkusekupli kavandatud kandevõime 70 tonni.

Tsirkusehoone kupli paigaldamise ettevalmistamisel loodi uus raudbetoonist vundamendiplaat, millele ehitati ümber olemasoleva kupli 16 monoliitset raudbetoonsammast, millele rajati uued terassambad. Sammaste kohale moodustatakse seda ühendav raudbetoonvarras ja sellele asetatakse kindlate ajavahemike järel metallnurgad, et tõrjuda CLT kuppelpaneele. CLT paneelid kinnitatakse üksteise külge spetsiaalsete klambritega, igal paneelil on kuus kuni seitse ühenduskohta. Ülaosas sulgeb kupli teraskonstruktsioonidest rõngas, mille kohal tugevneb veel üks Riia tsirkuse äratuntavuse element — restaureeritud ajalooline latern. Kupli pinnale tugevdatakse treimist ja paigaldatakse soojusisolatsioon. Kuppelkatuseks on valitud punane plekk-rullprofiil, mis sarnaneb ajaloolise hoonega.


Mārtiņš Zaķis, SIA NORDBERG CONSTRUCTION juhatuse esimees: “Iga CLT paneel valmistatakse ette vastavalt konkreetsele asukohale kuplikonstruktsioonis. Kõik lõiked, saed, freesimised tehakse CNC seadmetega, mis tagab suure täpsuse. Tootmisprotsessi käigus on tolerantsid 2 mm ühele või teisele poole ja nagu praegune koosteprotsess näitab, ei esine kõrvalekaldeid ega vigu. Kuppel moodustatakse nii nagu ette nähtud. Tõsi, suurim väljakutse on kokkupanek ise, sest paneelide kaal on tohutu, nende tõstmiseks kasutatakse tornkraanat ja nii suurt elementi pole lihtne oma kohale panna. Suure tuulega jääb töö pooleli, aga muud ilmastikuolud meid ei sega, sest kuppel on pealtpoolt kaetud.»

Matīss Apsītis, SIA ARENSO ehitusinsener, ainulaadse kuppelkonstruktsiooni projekteerija: “Projekti arhitektid – Uldis Lukševics ja tema meeskond arhitektuuribüroos NRJA – tegid ettepaneku ehitada kuppelkonstruktsioon CLT konstruktsioonidega. Algul olime skeptilised – seni pole meil mujal maailmas õnnestunud seda tüüpi ehitust leida. Arvestades, et hoone ise on ebastandardne, otsustasime ühiselt anda hoone areenile uue kandva kuppelkonstruktsiooni, mis on valmistatud CLT-st. CLT on kaasaegne materjal, mille kasutusala aina laieneb ja nägime selles projektis võimalust seda rakendada. Sellele järgnesid keerulised, mittestandardsed hoone konstruktsiooniarvutused ja üksikud sõlmelahendused, sest loomulikult polnud me seda tüüpi hooneid varem projekteerinud. Nüüd ehitustööde käigus näeme rahuloluga, et tootjad ja ehitajad viivad edukalt ellu projektis ette nähtud lahendusi – monoliitsed raudbetoonist ja terasest kandekonstruktsioonid ning CLT paneelid, mis on ühendatud spetsiaalselt projekteeritud ja valmistatud ühenduslahendustega.”

Merkela tänav 4 asuv Riia tsirkuse hoone on ehitatud 1888. aastal ja selles pole kordagi kapitaalremonti tehtud. 
Rekonstrueerimisprojektiga, mis hõlmab soojusisolatsioonitöid ja hoone energiatõhususe tõstmist, alustati 2021. aasta suvel ning see on planeeritud 2022. aasta augustini. Projekt näeb ette areeni rekonstrueerimist, luues kupli tugikonstruktsioonid ja õhuakrobaatika ripp-punktid. Ajaloolisi struktuure säilitatakse püsiva ajaloo tunnistusena. Tehakse energiatõhususe, soojusisolatsiooni- ja ventilatsioonitöid, sh areeni põrandaküte. Samuti on plaanis osaliselt renoveerida fassaad. Ehitusprojekti autor on arhitektuuribüroo NRJA, ehitustööde peatöövõtja AIDACO GROUP, ehitusjärelevalvet teostab SIA CMB.

Allikas: https://buvlaukums.lv/lv/news/article/rigas-cirka-ekai-sakta-unikala-masivkoka-kupola-ko-5211/